Продавець АДВОКАТ & ПОЛИГРАФ розвиває свій бізнес на Prom.ua 6 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Кошик
2 відгуків
ТЕСТИРОВАНИЯ НА ПОЛИГРАФЕ! ГАРАНТИЯ КАЧЕСТВА И ЗАКОННОСТИ!ЗАКАЗАТЬ ТЕСТ
АДВОКАТ & ПОЛИГРАФ - "Мы видим то, чего не замечают другие!"
+38 097 067 97 97
+380 97 067 97 97
+380 50 543 32 69
+380 97 625 32 71

Кодекс поліграфолога

Кодекс поліграфолога

Моральний кодекс поліграфолога

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
 1. Кодекс є складовою частиною Статуту МАП (Міжнародної Асоціації Поліграфологів), приймається і затверджується на загальних зборах членів МАП. Кодекс встановлює єдині правила професійної поведінки членів МАП і рекомендується всім практикуючим поліграфологів.
 2. Кодекс розроблений у відповідності з Конституціями країн, представленими в МАП, національними законодавствами у сфері психологічної безпеки, захисту інформації, прав і свобод громадян. Кодекс відповідає положенням Загальної декларації прав людини, проголошеної Генеральною Асамблеєю ООН 10.12.1948 р. і враховує етичні принципи роботи спеціаліста поліграфа, схвалені Міжнародною конференцією спеціалістів поліграфа в 1999 р.
 3. Поліграфні перевірки проводяться виключно в інтересах громадян і спрямовані на захист честі і гідності, недоторканності і безпеки опитуваного особи, що зобов'язує поліграфолога дотримуватися наступних принципів:
  • добровільної згоди опитуваного особи на участь у поліграфній перевірці;
  • принципу комплексного використання всієї методичної бази для отримання максимально достовірних результатів;
  • принципу психологічної безпеки процедури поліграфного обстеження для опитуваного особи;
  • принципу всебічного забезпечення прав опитуваного особи.
 4. Поліграфні перевірки проводяться тільки на поліграфах, які, як мінімум, дозволяють одночасно фіксувати не менше п'яти каналів знімання інформації з наступних систем організму опитуваного особи:
  • серцево-судинної (тиск і плетизма);
  • дихання (грудне та діафрагмальне);
  • шкірно-гальванічного рефлексу;
  • м'язової системи.
  Це не виключає можливого контролю інших фізіологічних процесів та їх відповідну реєстрацію.
  При проведенні поліграфних перевірок використовується метод психофізіологічного інтерв'ю, методики і тести, рекомендовані МАП.
 5. Основні напрямки проведення поліграфних перевірок.
  • Кадрові перевірки (скринінг) кандидатів на роботу (службу), планові та позапланові перевірки працюючого персоналу (службовців та працівників), вирішення питань при переміщенні кадрів і проведенні службових перевірок та розслідувань.
  • Спеціальні психофізіологічні дослідження (СПФИ) при профілактиці, розкритті і розслідуванні злочинів.
  • Психофізіологічні дослідження для рішення всередині сімейних питань (подружні взаємини, підліткова проблематика, приватні розслідування)
  • Для вирішення питань комплектування окремих груп працівників, кореляції міжособистісних відносин, надання психологічної допомоги опитуваній особі.
  • Можливі й інші сфери застосування поліграфа, але з обов'язковим дотриманням вимог Кодексу.
 6. Поліграфолог не проводить полиграфную перевірку до тих пір, поки не переконається, що особа дійсно добровільно погоджується пройти її, без примусу з боку третіх осіб і знаходиться в оптимальному для умов проведення поліграфного обстеження, фізіологічному стані.
  Полиграфную перевірку рекомендується проводити в денний час, але не пізніше 16:00.
  Забороняється проведення поліграфних перевірок при наявності абсолютних протипоказань у опитуваних осіб.
 7. При проведенні поліграфного обстеження використання аудиовидеозаписи можливе лише при згоді самого опитуваного особи.
  Умови і порядок проведення поліграфного обстеження повинні бути доведені до опитуваного особи до початку роботи.
  Поліграфна перевірка проводиться на мові, обраному самим опитуваним особою. При необхідності опитуваній особі надаються послуги перекладача.
 8. Поліграфна перевірка проводиться тільки в межах заздалегідь обумовленої з опитуваним особою тематики питань.
  За винятком випадків застосування поліграфа в рамках розслідування і розкриття окремих видів злочинів, забороняється ставити питання стосовно наступного:
  • релігійних переконань;
  • політичних і расових поглядів;
  • особисте життя і інтимних відносин;
  • сексуальної орієнтації;
  • матеріального і фінансового стану.
 9. За винятком випадків проведення поліграфного обстеження поліграфологами, які перебувають на службі в спецслужбах чи правоохоронних органах, поліграфологами, працюючими за контрактом та отримали відповідні допуски, забороняється використовувати запитання, спрямовані на одержання від опитуваного особи відомостей, що становлять державну або військову таємницю або стосуються діяльності правоохоронних органів або спецслужб держави.
 10. Поліграфолог має право зробити висновок щодо конкретної поліграфній перевірки лише за умови не менш ніж трикратного пред'явлення питань діагностичного, уточнюючого, пошукового, мотиваційного та завершального характеру. Триразове пред'явлення одного і того ж питання небажано.
 11. Поліграфолог не має ― якщо він не є професійним фахівцем ― включати в свій письмовий висновок висновки медичного, юридичного, психіатричного або іншого характеру, що відносяться до області знань фахівців іншого профілю. При необхідності, поліграфолог має право скласти опис поведінки та зовнішності опитуваного особи, якщо це опис має відношення до процедури опитування із застосуванням поліграфа, але від винесення будь-якого діагнозу поліграфолог повинен утриматися.
 12. Поліграфолог повинен дати опитуваній особі можливість пояснити зафіксовані на полиграмме реакції на відповідні питання, по можливості, перевірити їх та врахувати ці пояснення при підготовці висновку за результатами поліграфного обстеження.
 13. Опитувана особа має право ознайомитися з результатами поліграфного обстеження в обсязі, що не містить відомості оперативного або розвідувального характеру, а також, слідчої та комерційної таємниці.
  Опитувана особа має бути повідомлена про те, кому, у зв'язку з чим і в якому обсязі будуть надані результати поліграфного обстеження.
 14. Поліграфолог не має право надавати послуги з отримання навичок професійного протидії детектору брехні і перекручування результатів перевірок на поліграфі.
  Поліграфолог, усвідомлюючи свою відповідальність за долю людини, дав свою добровільну згоду на участь у поліграфній перевірки, незалежно від тих обставин, якими була викликана необхідність цієї процедури, зобов'язується бути чесним, об'єктивним у відношенні опитуваного особи, незалежно від соціального й економічного статусу людини, його політичних та релігійних поглядів і переконань, расової або етнічної приналежності, фізичних даних і зовнішнього вигляду, особливостей поведінки та соціокультурних навичок. В процесі проведення поліграфного обстеження поліграфолог повинен пам'ятати, що кожен, навіть винний, має право на захист, і не дозволяти собі критично оцінювати позицію, зайняту опитуваним особою.
 15. При підготовці висновку поліграфолог керується своєю незалежною професійною позицією і повинен відображати тільки інтерпретацію отриманих результатів, незалежно від можливого фінансового, політичного, службового або іншого тиску з боку фізичних або юридичних осіб.
 16. Враховуючи імовірнісний характер одержуваної в ході перевірки інформації, поліграфолог зобов'язаний повідомити про це замовника (ініціатора) і вказати, що результати поліграфного обстеження не можуть бути підставою для вжиття заходів негативного характеру. Результати перевірки мають орієнтуючий характер і вимагають, в разі необхідності, її перевірки, передбаченими законом заходами.
 17. Поліграфолог веде облік проведених поліграфних перевірок і заведених справ. Справа поліграфного обстеження включає в себе:
  • заявку ініціатора;
  • меморандум або фабулу розслідуваної події, перелік основних і додаткових питань перевірки;
  • постанову слідчого або прокурора про притягнення до розслідування поліграфолога в якості спеціаліста або експерта;
  • для комерційних робіт ― копію договору з переліком надаваних послуг;
  • заява про добровільну згоду;
  • оригінали або роздруківки тестів поліграфного обстеження з відмітками відповідей опитуваного і записів поліграфолога;
  • роздруківки поліграм або електронні носії з їх записом;
  • висновок поліграфолога або довідка з висновками;
  • аудиовидеозапись процедури поліграфного обстеження (якщо проводилась).
    
 18. Поліграфолог повинен забезпечити схоронність справ поліграфних перевірок на строк не менше п'яти років та не допускати до ознайомлення з ними (матеріалами) заінтересованих сторонніх осіб. Оголошення в повному обсязі матеріалів справи поліграфного обстеження і коментарі до них припустимі лише в судовому засіданні в процесі допиту поліграфолога в якості спеціаліста (експерта).
  У разі проведення поліграфного обстеження за постановою прокурора, слідчого або суду, поліграфолог залишає у справі копії переданих матеріалів за винятком поліграм і аудиовидеозаписей, які передаються у вигляді копій. Крім того, у цій справі поліграфного обстеження зберігаються документи, на підставі яких проводилася виїмка матеріалів та їх перелік.
  В інших випадках поліграфолог може ознайомити з деякими матеріалами справи поліграфного обстеження лише наступних осіб:
  • з укладенням, довідкою ― ініціатора або замовника;
  • з поліграмою з відмітками реакцій, свідчать про наявність інформації у опитуваного особи ― незалежного експерта комісії МАП, екзаменатори або інспектори кваліфікаційної комісії МАП.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПОЛІГРАФОЛОГА МАП

 1. Поліграфолог несе особисту відповідальність за свою роботу та її результати у відповідності з національним законодавством і вимогами даного Статуту.
 2. На поліграфолога покладається відповідальність за надійність використовуваних методів, апаратури, їх програмного забезпечення; валідність даних поліграфних перевірок, в тому числі і тих, які отримані з використанням комп'ютерних технологій.
 3. За порушення вимог цього Статуту поліграфологом ― членом МАП, до нього можуть бути застосовані такі види впливу:
  • письмове попередження від керівника регіонального представництва МАП;
  • письмове попередження від правління МАП;
  • дисциплінарне виробництво по суті вчиненого порушення правлінням МАП;
  • розгляд загальними зборами членів МОР рішення правління про виключення з членів МАП, або припинення членства в МАП, або припинення дисциплінарного провадження і амністування. Рішення по суті приймається простою більшістю голосуючих присутніх членів МАП;
  • при прийнятті загальними зборами рішення про виключення з МАП, президент направляє клопотання до органу, який видав свідоцтво (ліцензію) поліграфолога на право застосування поліграфа при опитуванні (експертизи) громадян, про дискваліфікацію виключеного поліграфолога і вилучення у нього відповідного документа.
 4. Розгляд заяви про відновлення в членах МАП допускається на засіданні правління, але не раніше ніж через рік після нанесення покарання. У разі позитивного рішення на засіданні правління МАП, на найближчих загальних зборах членів МАП дане рішення розглядається по суті питання. Якщо таке загальні збори членів МАП відбудеться більш ніж через півроку після рішення про відновлення, правління МАП своїм рішенням відновлює поліграфолога в членстві МАП, про що повідомляє загальні збори членів МАП.

ПРОФЕСІЙНА ЕТИКА ПОЛІГРАФОЛОГА

Всі члени МАП зобов'язуються дотримувати наступні моральні принципи професійної поведінки.

 1. Проведення поліграфних перевірок передбачає процедуру, що відповідає нормам національного законодавства, загальнолюдської моралі та справедливості. Для поліграфолога опитувана особа ― клієнт, чиї інтереси, права, честь і гідність ― пріоритетні. У разі встановлення причетності опитуваного особи до досліджуваного події, що носить кримінальний характер, поліграфолог докладає максимум зусиль для виявлення можливих пом'якшуючих обставин провини опитуваного особи.
 2. Поліграфолог повинен зводити до мінімуму ризик можливого ненавмисного негативного впливу процедури поліграфного обстеження на опитувана особа на всіх етапах її проведення. У разі появи ознак можливої психогенної реакції опитуваного особи, поліграфолог повинен припинити роботу.
 3. Додаткова інформація, сообщаемая поліграфологові опитуваним про свого особистого життя і життєвих обставин, що не відноситься до тематики перевірки, не повинна відображатися в офіційних звітах. Виняток становлять випадки, коли ця інформація може містити загрозу життєвим інтересам як самого опитуваного, так і інших людей. У цьому випадку поліграфолог зобов'язаний довести цю інформацію тим особам, які в силу своєї компетентності, можуть надати реальну допомогу.
 4. Поліграфолог зобов'язаний зберігати в таємниці і не поширювати отриманий в процесі роботи конкретну інформацію, дотримуватися анонімність даних про особистості опитуваних осіб у наукових дослідженнях, публікаціях, в навчально-методичних матеріалах, інтерв'ю, в публічних виступах і т. п.
 5. Поліграфолог не передає і не повинен ознайомити сторонніх осіб із методичними матеріалами відомств, МАП, не розкриває суті і призначення конкретних методик (за винятком необхідних пояснень у судових і правоохоронних органах).
 6. Поліграфолог при участі в проведених професійних дискусіях не повинен дискредитувати колег або представників інших професій, які використовують ті самі або інші наукові методи. Він має виявляти повагу до інших наукових шкіл і напрямів в поліграфології. Поліграфолог цінує професійну компетентність, високу культуру та ерудицію, відповідально ставиться до роботи своїх колег та представників інших професій, виявляє інтерес до проблем поліграфології. Якщо поліграфолог обґрунтовано вважатиме, що колеги припускають ненауковість, неетичність, грубі порушення у підготовці молодих фахівців, неточність або обман при рекламуванні своєї роботи і пропонованих до купівлі поліграфів, він (поліграфолог) повинен сприяти виправленню ситуації. У разі неуспіху своїх зусиль, поліграфолог може виступити з об'єктивною, аргументованою критикою роботи колег.
 7. Поліграфолог не застосовує у своїй роботі методи сугестивного впливу і маніпуляції, не використовує незмінну мотивацію для залучення на свою сторону опитуваного особи і досягнення цілей поліграфного обстеження.
  Поліграфолог не використовує інформацію, що стала йому відомою в результаті поліграфного обстеження, для досягнення своїх особистих цілей або нанесення шкоди іншим особам.
 8. Полиграфолог не стремится к монополизации в сфере своей профессиональной деятельности. О достигнутых результатах в теоретических и практических вопросах он обязан информировать своих коллег, научную общественность, делиться приобретенным профессиональным опытом.
 9. Полиграфолог воздерживается от выступления с критикой в адрес МАП и (или) какого-либо члена этой организации за исключением тех случаев, если это может потребоваться для соблюдения законности, ставя благополучие и успехи (прогресс) МАП и профессии полиграфологов выше своих личных желаний и амбиций.
 10. Полиграфолог рекомендует в кандидаты в члены МАП только тех лиц, которые, как считают, являются вполне квалифицированными специалистами, достойными быть в рядах членов этой организации, тех, кто полностью соглашаются с моральными и этическими стандартами, требованиями и принципами практической деятельности МАП и кто будет всячески стараться повысить репутацию и доброе имя полиграфологов.
 11. Поліграфолог сприяє і докладає всі зусилля для виконання професійних завдань, що стоять перед МАП; підтримує наукові дослідження, проведені в даній області; сприяє поліпшенню взаємовідносин з громадянами суспільства; словами і справами піднімає статус професії поліграфологів.

Р. В. Варламов, Ж. Ю. Половникова